Biznes i biuro

Zarządzanie łańcuchem dostaw – budowy

Spore inwestycje budowlane to także bardzo wiele plac z zarządzaniem tym łańcuchem dostaw. Mowa tu dokładnie o tym, że stal pod odpowiednią postacią i beton muszą docierać na czas, bo niestety w tym przypadku każdy dzień opóźnienia w realizacji jest tym powiązanym z karą finansową i co równie istotne tego typu karę trzeba będzie zapłacić jeśli coś pójdzie nie tak, bo terminy są napięte.

Beton i jego jakość.

Zarządzanie łańcuchem dostaw to także dbanie o to, by mieszanka kruszywa, cementu i wody była tą odpowiednią dla konkretnego projektu, bo jeśli wyleje się zbyt słaby beton na jednej z kondygnacji, to potem trzeba będzie go skuć i wylać na nowo, a to oznacza stratę nawet ponad tygodnia, jeśli chodzi o realizację projektu. Błędy tego rodzaju trafiają się nawet w przypadku tych największych projektów i chyba dlatego pewne plany realizacji zakładają jakiś poślizg jeśli chodzi o terminy realizacji. Nie każdy plan tego rodzaju je uwzględnia, ale większość daje jakiś czas, bo taka pomyłka może nie wynikać wyłącznie z błędu generalnego wykonawcy, ale też i z tego, że jeden z podwykonawców zawiódł, czyli nie dostarczył paneli okiennych na czas. Jednym słowem są to całe kolejki dostaw i nie zawsze każda z firm z danego łańcuszka daje sobie radę z tym znacznym tempem prac.

Panele okienne.

Na wysokich budynkach nie montuje się tych zwyczajnych okien PCV, tylko panele okienne, a ich sprowadzanie na plac budowy to także zarządzanie łańcuchem dostaw i to takie dość skomplikowane. Mowa tu dokładnie o tym, że te panele okienne wytwarza się z szyb i z profili aluminiowych, które trafiają do producenta paneli okiennych pod postacią półproduktów, a sam producent tych paneli na czas określony, czyli wtedy gdy powstaje jakiś wieżowiec musi zatrudnić większą liczbę ludzi, którzy potrafią robić takie okna, po to by dostawy na plac budowy były wystarczającymi w sensie ilościowym i w sensie jakościowym. wiele znaczy też i to, że tego typu okna montuje się niemal cały czas, chyba że wiatr w danym momencie jest tym zbyt silnym, czyli tylko wtedy wstrzymuje się prace, po to by przypadkiem nie doszło do wypadku, ale tego typu sytuacje nie mają miejsca zbyt często, bo pogoda zazwyczaj sprzyja.

Instalacje.

Zarządzanie łańcuchami dostaw oznacza też zamawianie rur i okablowania do konkretnego wieżowca. W tym przypadku plus polega na tym, że te rury i okablowanie produkuje się na skalę masową i z tej przyczyny raczej nie ma problemów z dostawami, bo towary tego typu leżą na półkach w marketach budowlanych. dlatego też problemy powiązane z tego typu rzeczami dotyczą raczej tego, że ktoś się pomylił i zamówił nieodpowiednie przewody. Tego typu pomyłki mają miejsce, bo instalacje elektryczne nie są aż tak ważnymi, jak beton na kolejne kondygnacje danego wysokiego budynku. Naprawa takiej pomyłki może jednak kosztować i to dostatecznie wiele. Mowa tu o tym, że wymiana okablowania na pewnym etapie to demontaż materiałów wykończeniowych, takich jak spore ozdobne płyty z granitu, a je trudno zdemontować bez drobnych uszkodzeń.

Przeczytaj więcej o zarządzaniu łańcuchem dostaw i planowaniu produkcji w branży FMCG na blogu flowdog.io