Porady i inspiracje

Jak nie uczyć dzieci korzystania z nocników

dziecko

Kiedy przychodzi okres w życiu małego chłopca, w którym wypada porzucić pieluszki i przesiąść się na nocnik, powinniśmy wiedzieć jakich metod nauki unikać. Nauczenie i zachęcenie dziecka do korzystania z nocnika nie jest łatwym zadaniem. Wielu rodziców popełnia jeden poważny błąd, starając się na siłę zmusić dziecko, aby z dnia na dzień zmieniło swoje nawyki i zaczęło chodzić na nocnik. Oto lista metod, których nie należy stosować.

Nauka bez komunikacji

Zanim zachęcimy dziecko do tego, aby przekonało się czym są nocniki dla dzieci, należy poczekać aż dziecko zacznie się z nami komunikować. Oczywiście nie muszą to być pełne zdania. Kiedy dziecko zacznie mówić, będzie to znak że rozumie również to, co wy mówicie do niego. Wówczas wasze proste polecenia i słowa związane z korzystania z nocnika będą przez niego na swój sposób interpretowane i co ważne, wypełniane. Spróbuj każdego dnia używać powtórzeń poleceń, związanych z korzystaniem z nocnika. Staną się dla niego rutynowe i łatwo rozpoznawalne. Dziecko będzie wiedziało co ma zrobić, kiedy mu powiesz że poszedł na nocnik zrobić siusiu.

Strach przed złym korzystaniem z nocnika

Musisz pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Dziecko jest tylko dzieckiem, a to oznacza że nie ma znaczenia jak dużo czasu poświęcisz na naukę, szkolenia i motywowanie. Zawsze może zdarzyć się przypadek, że dziecko nie zdąży dojść na nocnik i swoją potrzebę załatwi w spodnie. Takie wypadki są nieuniknione. Karanie dziecka za to, że mimo swojej woli dopuściło się takiego postępowania, jest niedopuszczalne. Dla dziecka zrobienie kupy w spodnie jest jeszcze bardziej stresujące niż dla Ciebie. Krzyczenie i karanie za takie coś, może również prowadzić do poważnych problemów w przyszłości, związanych z prawidłowym załatwianiem potrzeb fizjologicznych. Aby ułatwić dziecku korzystanie z nocnika, niezbędna jest również właściwa dieta. Niedobór błonnika oraz innych składników odżywczych sprawia, że dziecko będzie przechodziło bardzo bolesne wypróżnienia, które dodatkowo mogą zniechęcać od korzystania z nocnika. Upewnij się więc, że Twoje dziecko spożywa odpowiedniej ilości owoców, warzyw i płynów – zwłaszcza wody. Jeśli dziecko cierpi na zaparcia, przerwij naukę korzystania z nocnika do momentu ich ustąpienia.

Bardzo ważnym elementem jest także dobór odpowiedniego nocnika. Oryginalny kolor i dodatkowe elementy, które zaciekawią dziecko, przykładowo w formie naklejek, z pewnością ubarwią naukę korzystania z nocnika. Jeżeli zamierzamy kupić pierwszy nocnik dla dziecka, warto zapoznać się na początku z ofertą największych producentów akcesoriów dziecięcych. Jedną z takich firm jest marka OKT kids, która dba przede wszystkim o komfort i bezpieczeństwo dziecka, podczas korzystania z produktów firmy. Marka OKT kids na swojej stronie internetowej przedstawia także pokaźną ofertę nocników dla dzieci pod adresem: http://www.okt-kids.pl/nocniki.

Comment here