Alergia na gluten – jak rozpoznać, jaka dieta

Reakcje alergiczne dokonują wielu szkód w organizmie. Przyczyną alergii może być jakiś składnik pożywienia. Jednym z najczęściej występujących w tej roli jest gluten.

Kiedy alergenem jest produkt spożywczy, to łatwo jest uniknąć reakcji alergicznych. Wystarczy tylko nie jeść tego, co uczula. Jeśli jest to uczulenie na gluten, to wyklucza się z diety to wszystko, co go zawiera. Taka postać alergii może występować i u dzieci, i u dorosłych, i trochę inaczej przejawia się u każdej z tych grup.

Objawy alergii na gluten

U dzieci najczęściej pojawi się atopowe zapalenie skóry. U dorosłych wystąpić mogą problemy skórne, biegunka, wymioty, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Najłatwiej jest rozpoznać, że to uczulenie na gluten, kiedy objawy pojawiają się od razu po spożyciu chleba czy ciasta. Mogą jednak pojawić się później, nawet w dwa dni po spożyciu czegoś z glutenem. U dorosłych pojawić się może pokrzywka, katar, biegunka. U dzieci wystąpi biegunka albo zaostrzenie AZS. U dzieci alergia na gluten może z czasem minąć. W przypadku osób dorosłych często jest tak, że małe ilości nie wywołają objawów alergii.

Uczulenie na gluten – dieta bezglutenowa

Kiedy gluten uczula, trzeba przejść na dietę bezglutenową. Oznacza to eliminację z codziennej diety tych zbóż, w których on się znajduje. Dotyczy to także produktów z takich zbóż, czyli mąki, pieczywa. Gluten występuje w pszenicy, jęczmieniu i w życie. Choć w owsie go nie ma, to zboże to jest zanieczyszczone innymi, więc i je się wyklucza. Konieczne jest wyłączenie także wszystkich tych produktów, w których gluten znajduje się w dodatkach smakowych i aromatach. Kolejna grupa produktów zakazanych to te, które w procesie produkcji mogą zostać zanieczyszczone glutenem. Prawidłowe odżywianie przy uczuleniu na gluten to produkty naturalne, w których go nie ma, oraz specjalne produkty tzw. bezglutenowe. Bezglutenowa czekolada czy musztarda? To wszystko już jest w sklepach.

Nie zawsze konieczne jest restrykcyjne trzymanie się diety. Warto także rozróżniać, czy jest to uczulenie na gluten, czy coś innego. Nie należy mylić tego problemu zdrowotnego z alergią na pszenicę. Przy alergii na gluten nie można zjeść bułki żytniej, przy nietolerancji pszenicy jest to produkt bezpieczny. Ważne rozróżnienie to także to między uczuleniem na gluten a celiakią. Celiakia jest groźniejsza dla zdrowia, ponieważ nawet śladowe ilości glutenu niszczą kosmki jelitowe. Przy alergii w ogóle nie ma takich zniszczeń w organizmie i niekiedy można pozwolić sobie na niewielkie odstępstwo od diety bezglutenowej.

Related Posts