Czytać więcej i taniej: od ulicznej szafy czytelniczej do księgarni z audiobookami

Kochamy czytać. Otworzenie nowej książki jest jak przeniesienie się do zupełnie innego świata, a ten, kto czyta, żyje nie tylko jednym życiem. Co jednak począć, gdy za naszymi czytelniczymi potrzebami nie nadąża portfel? Są sposoby, by czytać i nie stracić przy okazji majątku.
 

Biblioteka

Wypożyczalnie książek zapewniają dostęp do tysięcy egzemplarzy za bardzo niewielką opłatą. Warto poszukać swojej najbliższej i zaprzyjaźnić się z bibliotekarzem, który wie, co w trawie piszczy, poleci nowości oraz klasyki skrojone pod gust. Gdy jednak do biblioteki nam nie po drodze, warto odwiedzić ją chociaż czasem, a w między wizytami czytać na inne sposoby.
 

Z przyjaciółmi

Wymiana książkami to doskonała okazja do zacieśniania więzi i dyskusji o książce. Może nawet warto założyć nieformalne przyjacielskie stowarzyszenie literackie? Przygoda czytelnicza to coś, na co można wyruszyć z innymi, by nabrała jeszcze bogatszej palety barw.
 

Uliczna szafa czytelnicza

Wymiany z przyjaciółmi warto wzbogacić także wymianami z… obcymi ludźmi. W wielu miejscach stoją szafy lub regały do bookcrossingu: możemy zostawić na nich książki, których już nie potrzebujemy i wziąć te pozostawione przez innych. To sposób na wymianę książek z ludźmi, których nawet nie spotkamy i wyobraźmy sobie, jak długie historie kryją się za niektórymi woluminami.
 

Internet

Miłośników książek nie brakuje, a znaleźć ich można tam, gdzie obecnie znajduje się wszystko: w internecie. Warto poszukać forów i stron w mediach społecznościowych zrzeszających książkomaniaków chętnych do wymian, a może okazać się to początkiem zupełnie nowej przyjaźni.
 

Promocje, obniżki, wyprzedaże…

Tutaj zaczynają się już sposoby wymagające zasobów finansowych, ale znacznie mniejszych w porównaniu do kupowania nowych książek za pełne ceny. Warto szukać promocji i okazji cenowych: wymaga to czasem odrobiny wysiłku, ale portfel odczuje różnicę. Jest to także dodatkowy sposób na zacieśnianie więzi z przyjaciółmi-książkomaniakami, gdy razem idziemy polować na okazje lub robimy wspólne większe zamówienie dla darmowej dostawy.
 

…i antykwariaty

Punkty oferujące używane książki pozwalają kupić egzemplarze w dobrym stanie za ułamek ceny nadrukowanej na okładce. Może się zdarzyć, że kupimy całą trylogię za cenę niższą od jednej części. Warto poszukać antykwariatów w swojej okolicy, lecz nie tylko. Pamiętajmy, że mamy XXI wiek i wiele rzeczy jest w internecie, także antykwariaty. W internecie znajdziemy również wiele ofert wyprzedaży prywatnych kolekcji za niewielką sumę – warto poszukać.
 

E-booki i audiobooki

Skoro już przy temacie XXI wieku i postępu technologicznego jesteśmy, nie należy zapominać o rozwiązaniach oferowanych przez najnowsze technologie, dzięki którym możemy mieć setki książek dosłownie w kieszeni. Pobranie książki na tablet, smartfon lub czytnik e-booków to zaledwie ułamki sekund. Wygoda e-booków jest bezkonkurencyjna, a dostępne są one często za niewielkie kwoty lub nawet za darmo, i to z legalnych źródeł takich jak na przykład księgarnie z ebookami. Wspaniałą opcją są też audiobooki pozwalające słuchać książki chociażby podczas spaceru czy mycia naczyń. I się książka czyta, i naczynia myją, i jakoś tak przyjemniej na sercu robi.
 

Niezależnie od sposobów, warto zakochać się w czytaniu. Bogactwo świata literatury oferuje coś dla każdego i jest niedrogim sposobem przeżycia wielu przygód, rozwinięcia wyobraźni, wzbogacenia świata wewnętrznego. Czytajmy.

Related Posts