Usługi

Jak dobrać odpowiednią oprawę do obrazu?

Kiedy masz już swój wymarzony obraz, należy dobrać do niego odpowiednią oprawę. W niektórych przypadkach wiele zależy do tego, w jaki sposób obraz został namalowany, czy są to farby olejne, płótno, bądź czy został namalowany na sklejce, tekturze lub desce. Oprawienie obrazu polega na umiejscowieniu go bezpośrednio w ramie, bez dodatkowych elementów, w tym bez zakładania szyby. Naszym zadaniem jest wybór jedynie odpowiedniej ramy.

Na co zwrócić uwagę przy doborze oprawy

Na tym etapie może być problem, jak zacząć, gdy kompletnie nie wiemy jak prawidłowo dobrana rama obrazu powinna współgrać z resztą otoczenia, oraz samym obrazem. Powinniśmy zwrócić uwagę na pewne podstawowe rzeczy. Oprawa powinna współgrać z tym, co już wisi na ścianie,a także z kolorystyką oraz stylem, jakim dominuje w naszym domu. Jeśli mamy tylko jeden obraz, musimy zwrócić jedynie uwagę na charakter pokoju. Oprawy występują przykładowo w stylach nowoczesnym, tradycyjnym i historycznym, i powinien on współgrać z resztą pomieszczenia.

Dopasowanie poszczególnym elementów

Dobór oprawy powinniśmy zacząć najpierw od jej szerokości i najczęściej jest to czysto techniczny aspekt. Następny w kolejności jest kolor, który musi pasować do obrazu, nie może się z nim przysłowiowo „gryźć”. Powinien on z nim współgrać, z jego kolorem przewodnim, i nie odciągać uwagi od samego obrazu.
Kolejnym etapem jest wybór odpowiedniego stylu. Styl w pierwszej kolejności powinien być dobrany do obrazu, do tego, co on przedstawia. W przypadku obrazów z roślinnością np. kwiatami, można zdecydować się na bardziej zróżnicowane zdobienia ramy. Odpowiednie będą również prostsze zdobienia. W przypadku obrazów o tematyce dowolnej, abstrakcji lub pejzaży, mamy mniejszy zakres dostępnego wzornictwa, powinniśmy w tym przypadku zdać się na wyczucie.
Zwróć uwagę na to, że cienkie ramy często powodują to, że obraz wygląda skromnie i nie są najlepszym wyborem w przypadku starszych oraz większej wartości dzieł. Szczególnie obrazu olejne są zazwyczaj sporych rozmiarów, więc wymagają odpowiednio szerokiej i dużej ramy, żeby je podkreślić. Ten sam efekt mogą spowodować drobne rzeczy w detalach ramy, pewne kontury czy drobne rzeźbienia. Ostatecznie powinno się kierować gustem i wyczuciem, w doborze odpowiedniej oprawy do obrazu.

Comment here