Czy charakteryzuje się dresówka i co można z niej uszyć?

Dresówka to dość potoczne określenie na dzianinę dresową. Jest to materiał, który wykorzystuje się do szycia przede wszystkim grubszych ubrań oraz takich, które moją zapewniać noszącemu największą wygodę. Taka tkanina po jednej stronie ma zupełnie gładką powierzchnię, natomiast po drugiej da się zauważyć delikatną pętelkę. Jakie posiada ona cechy i czego można po tym materiale oczekiwać?

Dresówka pętelkowa – co jest z niej wykonywane?

Taka dzianina ma wykończenie pętelkowe, jak sama jej nazwa wskazuje. Szyje się z niej ubrania dla osób dorosłych, ale przede wszystkim służy ona do szycia ubrań dziecięcych. Z dresówki pętelkowej mogą powstawać takie elementy garderoby jak chociażby bluzy, ale również czapki oraz wygodne kominy. Dzianiny są wyjątkowymi materiałami, różniącymi się bardzo znacząco od tkanin. Poznając te dwa przeciwstawne sobie pojęcia, możemy znacznie świadomiej podchodzić do kwestii zakupu kolejnych ubrań. Tak więc tkanina powstaje przede wszystkim z dwóch układów nitek, osnowy i wątku. Układa się je w splot i między innymi to sprawia, że jest ona mało elastyczna. Uważa się ją jednak za bardzo elegancką, dlatego z tkanin powstają marynarki oraz koszule biurowe.

Dzianinę tworzy się natomiast z jednej nitki i cały proces bardzo przypomina to, w jaki sposób robi się na drutach. Nitkę formuje się w oczka, tworzy się prostopadłe oraz połączone rzędy. Dlatego też z dzianin powstają ubrania wygodne i charakteryzujące się bardzo dużą rozciągliwością. Nie ma zatem w tym nic dziwnego, że takie ubrania upodobały sobie właśnie mamy, którym bardzo zależy na wygodzie oraz komforcie ich dzieci.

Dzinina Single Jersey

Zupełnie innym rodzajem dresówki, jest natomiast dzianina Single Jersey. Charakteryzuje się ona między innymi tym, że ma lekko rolujący się brzeg. Jest to rodzaj dzianiny, który charakteryzuje się przede wszystkim lekkością, ale jest ona również cienka, przewiewna i bardzo elastyczna. To to różni dresówkę pętelkę oraz Single Jersey, to przede wszystkim jej gramatura. Pętelka jest grubsza, natomiast ta dzianina jest wykorzystywana do szycia dużo cieńszych i bardziej swobodnych projektów. Przy pomocy tej dzianiny, można tworzyć ubrania, które sprawdzą się przez cały rok. Powstają z niej cienkie spódnice, sukienki czy też t-shirty. Na jej bazie szyje się także spodenki oraz delikatne poszewki.

Obie te dzianiny mają bez wątpienia wiele zalet i warto z nich korzystać, w trakcie realizowania nowych projektów.

Related Posts