Pranie odzieży roboczej – do kogo należy ten obowiązek?

Po intensywnej pracy, szczególnie jeśli mowa o fizycznej, odzież niekiedy bywa bardzo mocno zabrudzona. Jej praniem oraz czyszczeniem zazwyczaj zajmują się sami pracownicy, biorąc ją do swoich domów. Jak jednak prawo zaopatruje się na tę kwestię. Czy to faktycznie do pracownika należy obowiązek prania odzieży roboczej? Nie. Taki obowiązek spoczywa na pracodawcy, podobnie jak zakupienie odzież oraz dobrej jakości butów, spełniających wszelkie normy. Z tego względu pracownik może wymagać od swojego pracodawcy, aby to on zajmował się tym zadaniem lub też wypłacał stosowny ekwiwalent miesięczny. Wysokość tego ekwiwalentu zawsze ustala się indywidualnie, ponieważ każda odzież może wymagać zupełnie innego rodzaju prania. Czasem musi być to chemiczne czyszczenie, szczególnie jeśli pracuje się w odpowiedzialnym zawodzie, na produkcji, w kontakcie z żywnością itp.

By utrzymać odzież zawsze w bardzo dobrym stanie, można również nawiązać współpracę z firmami zewnętrznymi, które zajmują się realizowaniem takich właśnie zadań. Bywa to bardzo dużym odciążeniem dla pracowników, którzy na co dzień mają również wiele innych obowiązków, a pracę w czasie wolnym chcą po prostu zostawić za sobą.

Serwis odzieży roboczej – co to takiego?

Wiele firm zewnętrznych oferuje obecnie możliwość skorzystania z serwisu odzieży roboczej. To świetna alternatywna dla wypłacania ekwiwalentu, która jest korzystna nie tylko dla pracownika, ale mentalnie może odciążyć również samego pracodawcę. Realizowaniem takich usług na rynku zajmuje się między innymi firma STAPOL. Od lat współpracuje ona z wieloma dużymi, jak i znacznie mniejszymi przedsiębiorstwami. Oferuje usługę kompleksowego serwisowania odzieży, która obejmuje jej pranie, naprawianie, a także ewentualną wymianę na zupełnie nowy komplet. Serwis realizowany jest w systemie tygodniowym. Każdego tygodnia od pracowników odbierana jest brudna odzież, a na jej miejsce przywożony świeży i wyprany komplet. To działanie, które jest również zgodne z normami, których pilnuje chociażby sanepid. Odzież zawsze powinna być nienagannie czysta.

Wiele innych praktycznych informacji na temat działania serwisu, można znaleźć bezpośrednio na stronie internetowej firmy: https://stapol.pl/baza-wiedzy/41-profesjonalne-pranie-odziezy-roboczej-kto-za-to-odpowiada

Jakie dodatkowe usługi świadczy firma STAPOL?

Firma STAPOL zajmuje się wykonywaniem różnych usług, nie tylko obejmujących serwisowanie odzieży. Między innymi oferuje ona również jej wypożyczanie. To bez wątpienia bardzo wygodna opcja, dzięki której możemy zdecydować się na wypożyczanie wszystkiego na początku działalności gdy jeszcze nie wiemy tak naprawdę, jak się ona rozwinie. To bezpieczne rozwiązanie. Odzież jest zawsze dostosowywana do branży, co bez wątpienia również jest bardzo dobrym działaniem.

Poza tym firma umożliwia również wypożyczanie mat wejściowych oraz ich regularne serwisowanie. Są one zatem czyszczone i prane. Taka usługa jest szczególnie ważna w okresie zimowym, kiedy duże ilości wody oraz błota zatrzymują się w materiale.

Related Posts